> Knjižnica

KNJIŽNICA STRUKOVNE ŠKOLE VUKOVAR

„Školska knjižnica pruža obavijesti i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informacijama. Školska knjižnica omogućuje učenicima stjecanje znanja i vještina za doživotno učenje.“

Zadaće:

• Pruža pomoć pri učenju
  • Nudi knjige i ostalu građu
  •  Razvija kritičko mišljenje
  • Poučava informacijskim vještinama

UNESCO-ov  Manifest za školske knjižnice

Zadaća suvremene školske knjižnice je potpora odgojno-obrazovnim ciljevima i zadacima nastavnog plana i programa škole.

Radno vrijeme: Ponedjeljak-petak, 9.00-18.00

Smještaj školske knjižnice: prizemlje školske zgrade

Površina: 121,20 m2

Broj čitateljskih mjesta: 10

Broj računala: 2

Djelatnici:    Ljilja Bardić, prof. dipl. knjiž.

Jeka Grubić, mag. knjiž.

NEŠTO O NEŠTO O ŠKOLSKOJ  KNJIŽNICI:

Paralelno s početkom rada Strukovne škole Vukovar, 29. 12. 1998. godine, s radom je započela i školska knjižnica, ispočetka na adresi S. Filipovića 6. Preseljenjem u novu školsku zgradu, na adresi Domovinskog rata 58, knjižnica je dobila novi, lijepo uređen prostor.

Donacijama, kupnjom i naporima zaposlenika škole prvobitni se fond proširio do današnjih 10080 jedinica knjižne građe, a knjižnica predstavlja ugodno mjesto za rad, učenje i slobodne aktivnosti kao i središte raznovrsnih informacija.

S obzirom da se nastava u Strukovnoj školi odvija po modelu A (za manjinsko obrazovanje) na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, uz obvezno učenje hrvatskog jezika u redovnoj nastavi, knjižnica također sadrži i građu na tom jeziku i pismu.

Školska knjižnica između ostaloga nudi:

• obveznu učeničku lektiru
  • popularno-znanstvenu i beletrističku literaturu
  • knjige na stranim jezicima
  • referentnu zbirku (rječnici, leksikoni, enciklopedije, atlasi)
  • psihološko-pedagošku i  metodičku literaturu
  • stručnu i znanstvenu literaturu
  • neknjižnu građu (CD, DVD)
  • velik broj novina i časopisa

ZA KORISNIKE ŠKOLSKE KNJIŽNICE NEKOLIKO PRAVILA:

• korisnici školske knjižnice su učenici, učitelji i svi ostali djelatnici škole.
  • sve su usluge za korisnike školske knjižnice su besplatne.
  • za korištenje izvan prostora knjižnice korisnici mogu posuditi odjednom najviše 2 knjige (jednu lektiru i jednu knjigu iz slobodnog izbora) na vrijeme od 14 dana.
  • kako bi svaki korisnik mogao pročitati potrebnu ili željenu knjigu, knjige treba vratiti na vrijeme.
  • učenik može produžiti knjigu ukoliko je nije stigao pročitati za 15 dana, ali samo u slučaju ako na polici ima barem još jedan naslov te knjige.
  • korisnik je dužan čuvati knjigu od svakog oštećenja.
  • korisnik koji izgubi, ošteti ili na bilo koji način uništi posuđenu knjigu odgovoran je za štetu i dužan je nadoknaditi knjigu.
  • izvan prostora knjižnice ne mogu se koristiti priručnici, leksikoni, rječnici, atlasi, enciklopedije i ostala referentna građa.

„Knjige su ključ do blaga mudrosti; knjige su vrata u zemlju užitaka; knjige su staze koje vode prema gore; knjige su naše prijateljice.“

Emilie Poulsson

KULTURNA  I  JAVNA  DJELATNOST  KNJIŽNICE

Knjižnica  na prigodan način (panoi, izložbe, predavanja)  obilježava značajne datume.

U susret božićnim i novogodišnjim praznicima
Mjesec hrvatske knjige
10.12. Dan ljudskih prava
Dani pjesnika Branka Radičevića